5
Ідеї про «квантові стрибки» у розвитку, «гігантські прориви», «точки незворотності», після яких змінюється все, не відповідають тому, як функціонує мозок.
Тобто є певний розтягнутий у часі процес роботи на сесіях та поза ними, де ви поступово набуваєте нових знань, навичок, стратегій поведінки, і це зрештою впливає на ваше теперішнє і майбутнє. Як бачите, чимало має бути для цього проговорено, зроблено, усвідомлено, протестовано, змінено.
Справді, деякі люди розповідають, що якась 1 сесія змінила їх життя. Сесія, після якої вони відчути потенціал колосального прогресу. Більше того, у мене є така сесія. Я добре її пам’ятаю, і вона суттєво мене просунула і у життєвих, і професійних питаннях. Але до цієї сесії — півтора роки психотерапії у транзактному аналізі, 4 роки на псифаці і рік коучингу.
Тому будьте реалістами. В середньому біля року вчимось читати, кілька місяців — водити машину, але чомусь всі хочуть за 50 хвилин навчитись жити щасливо, без напруги і проблем.
Логічне питання: скільки тоді має тривати робота? Тут знову багато чого залежить він напрямку роботи, запиту, стану людини і її досвіду, компетенцій і професійної інтуїції психолога. Якщо вам потрібно точково прийняти певне рішення, то, можливо, достатньо буде 1–3 сесій. Стільки ж, якщо ваш запит — про те, щоб справитись із певними емоціями тут і зараз.
Та якщо йдеться про «пропрацювати дитячі травми», «перестати боятись стосунків» чи «навчитись добре до себе ставитись», на це знадобиться більше часу.