«Я обрав/ла психолога. Що далі?»

Як максимально ефективно працювати з психологом та уникнути поширених помилок? Розповідаємо у цій статті.
Існує думка, що достатньо знайти психолога, відвідати одну консультацію — і все одразу зміниться. Складнощі вирішаться самі по собі, а життя наповниться гармонією і легкістю.
Проте насправді, робота з психологом — це процес, який потребує часу, відкритості та взаємодії.
Один раз відвідати психолога — це те саме, що один раз прийти у спортзалу. Цей шлях до змін сповнений етапів, зусиль і нових відкриттів, у процесі якого важливо розуміти зону своєї відповідальності, брати активну участь у роботі та застосовувати на практиці отримані знання. 
Знати, як потрібно і робити це, — принципово різні речі. Задача у роботі з психологом — не просто дізнатись, а навчитись і закріпити.
1

Перша сесія — це лише початок. Вона потрібна для знайомства та діагностики. Цілком природно, що після неї багаторічні труднощі ще не знайдуть свого вирішення.

Перша зустріч — це можливість зрозуміти, чи підходить вам спеціаліст/ка, чи відчуваєте ви, вона він/вона зможе вам допомогти. Використайте цей час, щоб задати всі питання, що вас хвилюють і відносно організації роботи з психологом, і відносно вашого запиту, і відносно цілей на роботу.
Мені подобається порівняння, що перша зустріч з психологом/гинею — це взаємне інтерв'ювання. Ви розповідаєте, які ваші життєві проблеми, задачі і цілі, психолог розповідає, які є у нього компетенції у цих темах. Якщо відбувається метч, починається етап збору інформації про вас, діагностики та постановки цілей. Це вже може займати кілька перших сесій.
При знайомстві цілком нормальними є питання до психолога на кшталт:
1
Якою є ваша освіта?
2
Які ваші компетенції у моєму запиті?
3
Як ми будемо працювати?
Можливо, тут ви відчуєте, що це «не ваше», що ви не можете почувати себе комфортно з цією людиною. І це ок. Це ваше право — вибрати того, з ким вам хотілось би йти до змін, і вам не має бути незручно за цей вибір. 
2

Робота з психологом потребує регулярності і часу, тож важливо врахувати це у своєму розкладі та ресурсах.

Ви можете обирати частоту зустрічей та їх регулярність із своїм психологом. Та все ж варто запитати, якою є оптимальна частота і регулярність зустрічей у напрямку, в якому працює ваш спеціаліст. Зазвичай йдеться про 1 раз на тиждень. Проте у різних напрямках/підходах роботи будуть діяти різні рекомендації і правила, але загалом, робота з психологом, її частота та регулярність — це ваш добровільний вибір.
Також важливо розуміти, що на початковому етапі роботи є сенс зустрічатись достатньо часто, щоб щонайменше збудувати стосунок і довіру, поставити цілі на роботу і розпланувати її. Адже без цього, якщо ви відвідуєте сесії раз на кілька місяців, кожна зустріч, ймовірно, буде схожа на першу, знову зосереджену на знайомстві з вашими актуальними обставинами. Разом з тим, слід пам'ятати, що рідкісні зустрічі можуть не принести очікуваного результату. Прогрес може бути, але, як і в спорті наприклад, його рівень залежить від регулярності та кількості вкладених зусиль.
3

Справжні зміни у житті відбуваються за межами сесії. Важливо впроваджувати ідеї та здобутки сесій у повсякденне життя, приймати нові рішення, пробувати іншу поведінку та виконувати запропоновані домашні завдання.

Найпростіше, що можна робити тут — рефлексувати досвід сесії. Після роботи ви можете присвятити кілька хвилин тому, щоб відповісти собі на питання:
— що важливого в роботі сьогодні відбулось?
— як мені було під час зустрічі на різних її етапах?
— що з того, що про ми говорили і до чого дійшли, я можу вже використовувати, щоб зробити своє життя/самопочуття кращим?
— які рішення щодо «маленьких кроків» я приймаю зараз?
Повертаючись до теми відповідальності — зміни у вашому житті залежать в першу чергу від вас. Завдання і відповідальність психолога полягає в організації процесу роботи під час сесій, у знаннях і компетенціях та їхньому своєчасному застосуванні, а також у наданні послуг етично, професійно та з підтримкою. 
У мене був випадок, коли клієнтка говорила, що коли прийшла до мене, сподівалась, що то як до перукаря. Вона каже, що хоче, а я маю зробити це, бо «ви ж на це власне й вчитись стільки років». І для тієї клієнтки, і для ваc у мене погані новини. Робота з психологом працює не так. Тут радше про те, щоб самим навчитись робити собі зачіску.
4

Психолог/иня — це партнер у вашій роботі над собою. Задача полягає не в тому, щоб повідомляти вам щось нове чи відкривати істини, які лише цим змінять ваше життя, а в тому, щоб підтримати вас у пошуку власних шляхів до змін. 

Якщо ви шукаєте універсальні рішення чи готові істини про себе — консультування чи психотерапія так не працює. Психолог не дає порад, як чинити або магічних рецептів.
Робота з психологом — це спеціально організований процес роботи та безпечний, турботливий, підтримуючий простір. Завдання якого — дослідження старих способів думати, переживати і діяти та сприяння побудові нових, бажаних, більш корисних способів це робити. Ваш активний внесок у цей процес — важлива складова успіху.
Тому важливо уточнювати все, що залишається незрозумілим, щиро ділитися своїми переживаннями та думками, які виникають у процесі роботи, і давати психологу зворотний зв'язок про те, що, на вашу думку, варто обговорити чи запитати.
5

Розвиток — це поступовий процес. Ідеї про «квантові стрибки» у розвитку, «гігантські прориви», «точки незворотності», які радикально змінюють усе, не відповідають реальним процесам, за якими працює наш мозок.

скільки треба ходити до психолога
Тобто є певний розтягнутий у часі процес роботи на сесіях та поза ними, де ви поступово набуваєте нових знань, навичок, стратегій поведінки, і це зрештою впливає на ваше теперішнє і майбутнє. Чимало має бути для цього проговорено, зроблено, усвідомлено, протестовано, змінено.
Справді, деякі люди розповідають, що якась 1 сесія змінила їхнє життя. Сесія, після якої вони відчути потенціал колосального прогресу. Більше того, у мене є така сесія. Я добре її пам’ятаю, і вона суттєво мене просунула і у життєвих, і професійних питаннях. Але до цієї сесії — півтора роки психотерапії у транзактному аналізі, 4 роки на псифаці і рік коучингу.
Тож не варто очікувати миттєвих змін. Як і навчання водінню або іноземній мові, особистісний розвиток потребує часу, зусиль і практики. Кожна сесія додає щось нове до вашого розуміння себе і світу.
Логічне питання: скільки тоді має тривати робота? Тут знову багато чого залежить від напрямку роботи, запиту, стану людини і її досвіду, компетенцій і професійної інтуїції психолога. Якщо вам потрібно точково прийняти певне рішення, то, можливо, достатньо буде 1–3 сесій. Стільки ж, якщо ваш запит — про те, щоб справитись із певними емоціями тут і зараз.
Та якщо йдеться про «пропрацювати дитячі травми», «перестати боятись стосунків» чи «навчитись добре до себе ставитись», на це знадобиться більше часу.
6

Завершення роботи важливе

Замисліться, як зазвичай ви завершуєте спілкування? Це стосується не лише роботи з психологом, а й відносин із людьми загалом. Можливо, вам властиво уникати завершення, просто дистанціюючись або залишаючи людину без пояснень. Така поведінка може закріплювати звичку уникати відкритих завершень, рефлексії досвіду та прощання. Навіть якщо ви відвідали лише кілька сесій, не залишайте контакт із психологом без завершення. Це можливість підбити підсумки, подякувати за роботу й зафіксувати здобуті результати. 
Якщо психолог пише вам із запитанням, чи бажаєте ви продовжити роботу, це не свідчить про те, що він щось не зрозумів чи намагається наполягти на наступній сесії. Це радше спосіб дати вам можливість завершити контакт належним чином, якщо ви вирішили припинити співпрацю. І тут це завершення є важливим і має терапевтичний ефект.
Не залишаючи аналогій, варто зазначити, що процес роботи з психологом може не бути простим. Так само, як на початку буває непросто регулярно займатися спортом, водити автомобіль, говорити англійською. Та ми це робимо, іноді докладаючи суттєві зусилля і ресурси, бо знаємо для чого нам це потрібно. Так само тут, чим краще ви розумієте, заради чого у своєму житті ви звернулись до психолога, тим легше вам буде зрештою проходити складні етапи.
Перш ніж відправитись на першу зустріч, подумайте про те, які зміни у вашому житті справді варті цих зусиль. Уявіть як виглядатиме ваше життя, коли ви навчитеся справлятися з труднощами й рухатися вперед. Психологія — це про підтримку й розвиток, і ваше прагнення змін є найкращим стартом на цьому шляху.
твій психолог
Кваліфікованих спеціалістів із досвідом, відповідною вищою освітою та відгуками знайдете на платформі «Твій психолог».

Складно самостійно обрати психолога?

Напишіть нам в Телеграм або заповніть форму нижче. У другому випадку ми відповімо вам у Телеграмі протягом 24 годин. А якщо не знайдемо в Телеграмі, то напишемо на email.
Дякую! Ми отримали твій запит і зв'яжемось із тобою в Телеграмі протягом 24 годин.

Якщо не знайдемо тебе в Телеграмі, то напишемо на email.

Перевіряй, будь ласка, папку Спам — лист може потрапити туди.
Ой! Перевір правильність заповнення форми!